10 рецепти с кехлибар
Рецепти с кехлибар
1. Кехлибарена вода за укрепване на имунната система.
Водата от кехлибар действа антисептично и укрепва имунната система. Тя почиства организма от шлаки и намалява негативните ефекти при стрес и умора, действа като антисептик. Водата може да се използва също и за почистване на лицето. Може да се приготви във два варианта:
1. Стъклен буркан се пълни с прясна вода, в която се слага мъниста неполиран кехлибар (може да се използва и стар гердан от кехлибар, който предварително е престоял в солена вода и после е добре измит). Престоява известно време. Водата става с мек вкус и може да се пие.
2. Шепа кехлибар се слага в 1л. вряща вода или кехлибара може да се сложи и в студена вода, която се загрява при слаба температура в продължение на 15-20 минути. Изчаква се водата да изстине, прецежда се и може да се пие.
2. Стомашна и дуоденална язва.
25 гр. кехлибарен прах се поставя в 0,5л. водка (ракия). Престоява в продължение на 10 дни, след което се прецежда. От тинктурата се пие по една супена лъжица на ден на празен стомах.
3. Грип и аритмия.
Сутин се пие чай, в който се добавaвя от приготвената тинктура от кехлибар.
Тинктура от кехлибар- 15 гр. кехлибарените мъниста се поставят в стъклен съд и се смесват с 250 мл. Водка (ракия). Сместа се съхранява в продължение на 10 дни. Държи се на топло и тъмно място. Поне веднъж на ден се разклаща. След 10 дни настройката е готова, прецежда се и може да се използва. Кехлибарът може да се използва многократно за приготвянето на нови тинктури.
Използване на тинктурата:
За възрастни:
1-ви ден – 1 капка
2-ри ден – 2 капки. Така се продължава до 10-ия ден.
11-ти ден – 10 капки
12-ти ден – 9 капки. Така се продължава до 20-ия ден.
Следва 10 дни почивка, след което може да се започне отново.
За деца – Използват се само до 5 капки.
Трябва да се знае, че кехлибара не се разтваря в спирт, но поставен в него, отделя микроскопични частички, които го оцветяват в златисто. Ако човек е вече болен, може да маже гърдите и гърба си, с приготвената настройка от кехлибар.
4. Радикулит.
Кехлибарени парченца се слагат в ленена или памучна торбичка, която се слага на възпаленото място. Може да се направи колан или подплънка, с пришити кехлибарени парченца, която да се препаше.
5. Хемороиди.
Смесват се прах от кехлибар, мед и разтопено масло, в съотношение 1:1:0.5, на водна баня. Бърка се старателно, след което се охлажда. Сместта може да се използва за намазване или от нея се правят свещички, които се поставят в ануса. Болката, подуването и възпалението в ректума се облекчава бързо.
6. Щитовидната жлеза и ангина.
Препоръчва се носенето на кехлибарени гердани от суров неполиран кехлибар. Може да се приложи в комбинация с пиенето на кехлибарена вода или тинктура от кехлибар.
7. Рани, изгаряния и артрит.
Прави се компрес с прах от кехлибар. Прахът е наръсва върху топла влажна кърпа, после се слага на проблемната зона.
8. Ставни заболявания.
Кехлибар на прах се слага в ленена торбичка. Загрява се до 80-90 °C, след което се слага на проблемната област.
9. Белези от акне.
Кехлибар на прах се ползва като скраб за лице. Прилага се върху влажната зона, оставя се за около 3 минути. Измива се с топла вода. Може да се прави всеки ден. Превантивно се използва веднъж седмично. Прахът от кехлибар е мощен естествен бактериостатичен материал, който води до подмладяване на кожата, маха петна и намалява появата на бръчки.
10. Кървящи венци.
Малко количество прах от кехлибар се слага върху пастата за зъби. Така се търкат зъбите и венците. Също така кехлибар на прах може да се сложи на пръста и с него да се потъркат венците.